Ajax در php

Ajax در php

AJAX مخفف Asynchronous JavaScript and XM است AJAX شیوه ای جدید برای ساختن برنامه های اجرایی {application} وِب هرچه سریعتر، بهتر و محاوره ای تر است، که به کمک XML، HTML، CSS و Java Script  امکان پذیر می شود.

برنامه های متعارف وِب با استفاده از درخواست های همزمان {synchronous requests} اطلاعات را از سِروِر گرفته و همچنان به سِرور انتقال می دهد. به این معنا که شما یک فرمی را پر کرده، سپس submit را زده و به صحفه ی جدید با اطلاعات جدید از سِرور هدایت می شوید.

در AJAX هنگامی که گزینه ی submit را کلیک می کنید ، JavaScript یک درخواست جدید به سِرور می فرستد، نتایج به دست آمده را تفسیر می کند و صحفه ی نمایش را آپدیت می کند. به عبارت دقیق تر ، کاربر حتی نمی داند که چیزی به سِروِر فرستاده شده است.

Ajax در php  ajax در php Ajax در php Ajax php

Ajax در php

مثال PHP و AJAX

برای اینکه  به طور واضح نشان دهیم که دستیابی به اطلاعات یک بانک اطلاعات با کمک   PHPو AJAX چقدر آسان است، پرس و جو های {query} MySQL به صورت on the fly و بدون به تعویق در آوردن عملیات دیگر خواهیم ساخت و نتایج را در “ajax.html” به نمایش خواهیم گذاشت. اجازه دهید پیش از اقدام به این عملیات یک سری پیش زمینه و کارهای ابتدایی را انجام بدهیم. با فرمان {command} زیر جدولی بسازید.

توجه 

شما باید برای اجرای عملیات mysql زیر از امتیاز کافی برخوردار باشید.

حال اطلاعات زیر را با دستورهای {statement} Mysql در داخل جدول زیر قرار دهید.

فایل Client Side HTML

حال اجازه دهید فایل HTML طرف سرویس گیرنده {Client Side HTML}  که ajax.html می باشد را امتحان کنیم که کُد زیر را به دست می دهد.

 

شیوه ی ارسال کردن متغیرها {variable} در پرس و جو {Query} بر مبنای استاندارهای HTTP و formA هست.

 

حال کُد بالا صحفه ای مانند صحفه ی نمایش زیر به نمایش می گذارد.

فایل server side PHP

بنابراین پردازه ی طرف سرویس گیرنده {Client side server script} اکنون آماده است.حال باید پردازه ی طرف سرویس گیرنده {server side script} را بنویسید که اطلاعات مربوط به سن {age}،wmp وجنسیت را از پایگاه اطلاعاتی دریافت کنید و سپس آن ها را دوباره به سرویس گیرنده بفرستید. کُد زیر را در فایل  “ajax-example.php” قرار دهید.

این بار سعی کنید یک مقدار معتبر یا مجاز در کادر”MAX AGE”  یا هر کادر دیگری قرار دهید.

 سپس دکمه ی Query MySQL را فشار دهید.

نتایج کار شما این جا نمایش داده خواهد شد.

اکنون شما قادر هستید با MySQL،PHP ، HTML و  Javascript به طور همزمان برای نوشتن برنامه های   AJAX کار کنید.

 Ajax در php

در این مثال یک کادر متن داریم که به تایپ کردن کاربر درون آن ، حساس است . هر زمان که کاربر کاراکتری را درون آن تایپ نماید ، این کنترل لیستی از آیتم های پیشنهادی که با آن کاراکتر شروع می شوند ، را به کاربر نمایش می دهد .
در این مثال صفحه PHP به وسیله یک دستور Ajax ، با یک فایل آماده از عناوین ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را از آن دریافت می کند .

1 ) کد تابع ( ) showHint :

هنگامی که کاربر در کادر متن موجود در صفحه PHP تایپ می کند ، به وسیله رویداد ( ) onkeyup آن ، تابع ( ) showHint اجرا می شود .
کد این تابع در جدول زیر نمایش داده شده است . کد را یکبار مرور نمایید . سپس به توضیح گام به گام هر بخش از مثال پرداخته شده است :

 

2) توضیح گام به گام کد مثال :

هر یک از بخش های کد مثال که با یک رنگ خاص مشخص شده اند ، را توضیح می دهیم :

  • این بخش کد مثال ، بررسی می کند اگر کادر متن خالی باشد ( str.length==0 ) ، تابع مقدار عنصر txtHint موجود بر روی صفحه را پاک کرده و از تابع خارج می شود .
  • این بخش از کد یک شی XMLHttpRequest را ساخته و عملیات Ajax را آغاز می کند . کد لازم برای پشتیبانی انواع مرورگرها را قرار داده ایم .
  • این بخش از کد ، بررسی می کند که آیا پاسخ درخواست Ajax از سرور برگشته و آماده است یا خیر . سپس در صورت آماده بودن جواب ، مقدار آن را در عنصر txtHint موجود بر روی صفحه قرار می دهد .
  • این بخش از کد ، شی xmlhttp ، را آماده کرده و به وسیله متد GET ، آن را به فایل مورد نظرمان یعنی gethint.php ارسال می کند .
    همچنین توجه داشته باشید ، که متغیر str به وسیله پارامتر q به صفحه مقصد PHP ارسال شده است ، که بعدا در آن دریافت و استفاده خواهد شد.

3 ) کد صفحه PHP مثال  :

همانطور که در کد ایجکس در بخش اول مشاهده کردید ، کد ایجکس ، فایل gethint.php را در دستور خود فراخوانی و اجرا می کند .
این فایل ، به جستجوی نام های معادل با کاراکتر ورودی توسط کاربر پرداخته و نتیجه ای معادل را بر می گرداند . در صورتی که هم ، معادلی برای مقدار ورودی پیدا نشود ، ، عبارت ” no suggestion ” به معنای بدون نتیجه صادر می شود .
کد فایل php در جدول زیر تشریح شده است :

ajax-php ajax در php Ajax در php Ajax php 1 1

آموزش PHP آموزش طراحی وب

دسته بندی و برچسب

دیدگاه خود را بیان کنید

WordPress spam blocked by CleanTalk.