متغیرها در php

متغیرها در php جلسه چهارم

متغیرها در php متفاوت تر از سایر زبان های برنامه نویسی استفاده می شوند. برخلاف زبان هایی که می بایستی اجبارا نوع داده را تعیین کنید و سپس مقدار به آن اختصاص دهید. (مانند جاوا و سی + +)
php خود بخود نوع داده متغیر را تعیین می کند وقتی که به آن مقدار می دهید. این مسئله php را در زمینه استفاده از متغیرها و ورود داده ها به آن ساده تر می کند.

همانطور که می دانید متغیرها برای نگهداری اطلاعات و سپس استفاده از آنها به کار می روند . زبان PHP از انواع مختلف داده پشتیانی می کند و شما می توانید متغیرهای مورد نظر خود را در صفحات وب تعریف کرده و سپس در هر جای صفحه که می خواهید ، از آنها استفاده نمایید .
برای تعریف یک متغیر در PHP ، ابتدا علامت $ را قرار داده و سپس نام آن را تعیین می کنید . همچنین می توانید در هنگام تعریف آن را مقدار دهی کرده و یا اینکه بعدا در جای دیگر مقداری را به آن نسبت دهید . انتخاب با شماست .

متغیرها در php متغیرها در php متغیرها در php PHP 4

متغیرها در php

متغیرها در php در واقع حاملهای اطلاعات هستند و شما میتوانید اطلاعاتی رو در اونها ذخیره کنید و هرجا که نیاز داشتید از اونها استفاده کنید. در زبان برنامه نویسی PHP ، متغیرها با علامت دلار ($) شروع میشوند و بعد از این علامت باید یک حرف یا کاراکتر ” _ ” قرار داشته باشد تا متغیر درست عمل کند. پس از این جمله نتیجه میگیریم که اگر بعد از علامت $ یک عدد قرار بدید یا اینکه متغیر شما دارای فضای خالی باشه (مثلا my name$ ) دچار اشتباه نوشتاری شده اید.

چند نام دلخواه برای تعریف متغیرها در PHP را در زیر نمایش داده ایم (با علامت $ قبل از آنها) :

در نامگذاری متغیرها در PHP باید به قوانین زیر توجه نمایید . در غیر اینصورت متغیر شما تعریف نشده و برنامه با مشکل روبرو خواهد شد .

  1. نام یک متغیر حتما بایستی با یک حرف یا علامت _ شروع شود . برای مثال نام های Num یا IntNumber_ صحیح و نام 1int غلط می باشد .
  2. نام متغیرها فقط می تواند شامل حروف ، اعداد و یا علامت _ باشد . برای مثال نام Int_Num صحیح و نامی مثل Int%Num غلط است .
  3. نام یک متغیر نمی تواند شامل فاصله باشد . اگر نام متغیر بیش از یک کلمه است ، باید با علامت _ آن را از هم جدا کرده و یا با بزرگ و کوچک نوشتن حروف ، کلمات را از هم تمایز دهید . برای مثال Int_Num یا IntNum . توجه داشته باشید مثلا نام Int Num غلط است .

متغیرها در php: نام گذاری یک متغیر PHP

وقتی که برای یک متغیر اسم گذاری می کنید، قوائد زیر را بخاطر بسپارید :

  • شناسه : تمامی متغیرها یک نشانه $ در جلوی خود دارند. این نشان دلار به PHP می گوید که این یک متغیر است.
  • شروع اسم : نام متغیرها می بایستی با یک حرف یا یک خط زیر شروع شود. نام نمی تواند با یک عدد شروع شود.
  • طول قابل قبول : نام های متغیرها می توانند هر اندازه که شما می خواهید، باشند.
  • کاراکترهای مجاز : نام های متغیرها می توانند شامل اعداد، حروف و خط زیر _ باشند.
  • حساسیت بر روی حروف بزرگ یا کوچک : حروف بزرگ یا کوچک اغلب در زبان های برنامه نویسی یکسان نیستند. برای مثال $myname و $Myname متغیرهای یکسان نیستند. اگر برای مثال شما اطلاعاتی را در $myname ذخیره کنید نمی توانید به آن اطلاعات توسط استفاده از نام $Myname دسترسی پیدا کنید.

در مثال بالا ما عدد ۵ رو در متغیری با نام a و عدد ۲۰ رو در متغیری با نام A ذخیره کردیم. تا الان باید متوجه شده باشید که در زبان برنامه نویسی PHP بزرگ و کوچک بودن نام متغیرها دارای اهمیت هست و ایجاد تفاوت میکنه.

متغیرها در php: دادن مقدار به متغیرها در PHP

برای دادن مقدار به یک متغیر در PHP باید از علامت = (علامت تساوی) درجلوی آن متغیر استفاده کنیم و سپس برای مقداری که می خواهیم به متغیر اختصاص بدهیم حالت های زیر را خواهیم داشت :

حالت اول :

مقدار به صورت یک عدد باشد :

تنها کافی است که پس از علامت = آن عدد را بنویسیم. به مثال زیر توجه کنید :

که نتیجه آن می شود

120

حالت دوم :

مقدار به صورت رشته ای از کاراکترها باشد :

آن رشته را درون دو علامت ” قرار داده و پس از علامت = می نویسیم. به مثال زیر توجه کنید :

نتیجه می شود:

hello

حالت سوم :

مقدار به صورت بولین (Boolean) باشد (تعریف متغیر بولین) :

با توجه به اینکه، برای متغیرهای بولین، دو حالت true و false را داریم، بنابراین باید بعد از علامت = ، یکی از دو کلمه true یا false را بنویسیم. به مثال زیر توجه کنید :

نتیجه می شود :

1

مشاهده می کنید که در خروجی، عدد 1 نمایش داده شده است که مقدار متناظر با true می باشد.

حالت چهارم :

آن مقدار در واقع مقدار ذخیره شده در یک متغیر دیگر باشد :

پس از علامت = ابتدا باید علامت $ و سپس نام آن متغیر را بنویسیم. به مثال زیر توجه کنید :

 

که نتیجه می شود : hello

آموزش PHP آموزش طراحی وب

دیدگاه خود را بیان کنید

WordPress spam blocked by CleanTalk.