شرط ها در php

شرط ها در php

 شرط ها گاهی اوقات باعث تغییر مسیر برنامه می شوند ، شما هر اتفاق یا رویدادی را که در سیستم عامل خود مشاهده می کنید یک شرط است مثلا وقتی درایو E شما فضای کافی برای کپی یک فایل را نداشته باشد ، یک پیغام برای شما ظاهر می شود و می گوید که فضای کافی ندارید و این نیز یک شرط است .دستورات شرطی و حلقه ها جزو عناصر اصلی و جدایی ناپذیر هر زبان برنامه نویسی ساختار یافته هستند و تقریبا در تمامی برنامه ها کاربرد دارند. دستورات شرطی با برقراری شرط خاصی، مجموعه ای از دستورالعمل ها را اجرا میکنند. در php دو نوع دستور شرطی داریم که عبارتند از if و switch.

شرط ها در php شرط ها در php شرط ها در php Conditions in php

به طور کلی دستورات مربوط به if به سه شکل قابل اجرا هستند. این سه شکل عبارتند از:

  1. (شرط)if
  2. else (شرط اول)if
  3. else (شرط دوم)elseif (شرط اول)if

 

دستور شرطی if :

زندگی بدون تصمیم گیری معنا و مفهومی ندارد ، PHP نیز اینگونه می باشد ، پرکاربردترین دستورات شرطی ، دستور if می باشد

اگر بخواهیم تنها یک دستور را به صورت شرطی اجرا کنیم باید از دستور if استفاده کنیم. هنگامی که از این دستور استفاده کنیم، php شرط را ارزیابی میکند و یک مقدار بولی (Boolean) را باز میگرداند. همانطور که در درس قبل گفته بودیم، داده های بولی تنها دو مقدار True و False را برمیگردانند. پس اگر دستور شرط صحیح باشد، نتیجه true ارزیابی شده و دستورالعمل اجرا میشود در غیر اینصورت مقدار false ارزیابی میشود و از اجرا شدن دستورالعمل چشم پوشی میشود

 

شرط ها در php   شرط ها در php شرط ها در php if statement

نحوه ی استفاده از دستور if به این شکل است که ابتدا شرط را بیان میکنیم و سپس با استفاده از آکولاد باز ” { ” و آکولاد بسته ” } ” دستورالعمل را بیان میکنیم.

در زبان php شرط بدین صورت نوشته می شود :

 

دستور if…else

فرق این دستور با دستور if در این است که شما حالت دومی را نیز برای شرط در نظر دارید، یعنی اگر شرط اول برقرار بود، دستورالعمل مناسب اجرا میشود ولی اگر شرط برقرار نبود دستورالعمل جایگزین اجرا میشود (بر خلاف دستور if که اگر شرط اول برقرار نبود هیچ دستورالعملی اجرا نمیشد).

نکته : دستور elseif را می توانید به صورت else if نیز تایپ نمائید
 

به مثال توجه کنید:

در قطعه کد بالا ، ما یک متغیر به نام d تعریف نموده ایم و با استفاده از تابع date ، روز کنونی را به متغیر d مقدار دهی کرده ایم ، حال در قسمت شرط ، شری قرار داده ایم که اگر روز کنونی برابر با جمعه (Fri) بود ، جمله Have a nice weekend را چاپ نماید واگر هم روز کنونی جمعه نبود ، جمله Have a nice day را چاپ نماید.

دستور if…elseif…else

این دستور این امکان را فراهم میکند تا در صورت عدم برقراری شرط دستور if، شرطهای دیگری را نیز بررسی کنیم. ساختار کلی استفاده این دستور به شکل زیر می باشد

 

کاربرد دستور switch در php چیست؟

همانطور که از نام switch (به معنی تعویض کردن) پیداست، از آن برای انتخاب چند مورد (case) مختلف با توجه به مقادیری که مقایسه می شوند، استفاده می کنند، البته گاهی به جای switch و case از if و elseif هم استفاده می کنند، ولی فلسفه پیدایش این دو از هم جدا است و در کدنویسی های پیشرفته کارکردی متمایز دارند؛ اگر بخواهیم نحوه کاربرد switch و case در php را با یک مثال توضیح دهیم، می توان کتابخانه ای را فرض کرد که با توجه به درخواست شما (Statement یا دستور شما) از بین کتابهای (case های) موجود، یک مورد را انتخاب (switch) کرده و به شما تحویل می دهد.

به زبان ساده تر، دستور Switch معادل مجموعه ای از دستورات if است که بر روی یک شرط یا عبارت یکسان اجرا میشود.در مثال زیر با استفاده از دستورات if و elseif تساوی متغیر i$ را با چندین مقدار بررسی میکنیم و در صورت برقراری شرط پیامی به کاربر نمایش داده میشود:

شرط ها در php شرط ها در php شرط ها در php switch statement

 

توجه کنید که اگر در دستور switch از دستور break استفاده نکنید، آنگاه دستور switch به درستی کار نخواهد کرد و تمام دستورات بعد از آن نیز اجرا خواهند شد.

آموزش PHP آموزش طراحی وب

دیدگاه خود را بیان کنید

WordPress spam blocked by CleanTalk.