حلقه ها در php

حلقه ها در php

Loop یا “حلقه” به منظور اجرای مکرر بخشی از کد در برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال فرض کنیم که می خواهیم یک عبارت را به تعداد مشخصی روی صفحه چاپ کنیم و یا قصد داریم تا مقادیر یک array یا “آرایه” یکی پس از دیگری چاپ کنیم که برای این دست کارها به سادگی می توانیم از حلقه ها در زبان PHP استفاده نماییم.در زبان PHP سه نوع حلقه وجود دارد که عبارتند از for و while و foreach. حلقه while تا حدود زیادی شبیه به for است با این تفاوت که بیشتر برای بازخوانی داده ها از دیتابیس از آن استفاده می شود و حلقه foreach هم برای فراخوانی مقادیر یک array یا “آرایه” مورد استفاده قرار می گیرد که در آموزش های بعدی بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

حلقه ها در php  حلقه ها در php حلقه ها در php loop

شما حتما سایت ها را مشاهده نموده اید و یا اینکه شاید خودتان مدیر یک سایت هستید که زمانی که یک مطلب به سایت اضافه می شود ، مطلب جدید در بالای مطالب قبلی قرار می گیرد و پشت سر هم این امر تکرار می شود ، این عمل یک حلقه می باشد که پیاپی ادامه پیدا می کند و شما می توانید مطالب جدیدی به سایت خود اضافه نمائید .تمامی حلقه ها دارای یک شمارنده هستند ، تا زمانی که حلقه مورد نظر ما به شمارنده نرسیده باشد ، یعنی از شمارنده کوچکتر باشد ، حلقه ما اجرا می شود.همچنین برای خواندن مقادیر یک آرایه از حلقه ها استفاده می نمائید.

در PHP حلقه ها {loops} به منظور دوباره اجرا کردن همان دسته یا گروه کد تکراری برای دفعات مشخص{ block of codes}  به کار می رود.

PHP از چهار نوع حلقه ای زیر پشتیبانی می کند.

For، یک دسته کد را به دفعات مشخصی تکرار می کند.

while، یک دسته کد را فقط تا زمانی که وضعیت معینی برقرار باشد تکرار می کند.

. . while، یک دسته کد را یک بار تکرار می کند، سپس در صورتی که شرایط معین درست باشد آن حلقه را تکرار می کند.

foreach، برای هر عنصر یا اِلمانِ موجود در آرایه {array} دسته کد را تکرار می کند.

 اکنون درباره ی واژه های کلیدی {continue} ادامه دادن و break {قطع کردن} که برای کنترل کردن اجرا ها و دستورات loop استفاده می شود توضیح می دهیم.

دستور حلقه ای for

دستور حلقه ای for را زمانی استفاده می کنیم که دقیقا بدانیم چند بار می خواهیم یک دستور یا گروهی از دستورها را اجرا کنیم.

معمولا در کد نویسی ، ترکیبی از شرط ها و حلقه ها استفاده می شود که این کار باعث انعطاف پذیری برنامه ما می شود.

 همانطور که در کد فوق مشاهده می شود، کلیدواژه for را نوشته و مقابل آن دو پرانتز قرار می دهیم سپس علامت کروشه را باز سپس بسته می کنیم. داخل پرانتز می بایست ابتدا یک متغیر تعریف کنیم که بین برنامه نویس های دنیا معمول است که چنین متغیری را i می نامند. مقداری که برای این متغیر در نظر می گیریم نقطه شروع شمارش اعداد یا همان عدد یک است. پس از آنکه متغیر i را تعریف نموده و مقداری هم برای آن در نظر گرفتیم یک علامت ; قرار می دهیم. این متغیر به منزله اولین پارامتری است که برای حلقه for در نظر می گیریم و همچنین به منزله نقطه شروع حلقه است. پارامتر دوم به منزله شرط برنامه است که در مثال فوق گفته ایم مادامیکه مقدار متغیر i کوچک تر و مساوی عدد 7 باشد، این حلقه ادامه یابد. پس از شرط این حلقه یک علامت ; قرار داده و اقدام به نوشتن آخرین پارامتر حلقه می کنیم که در این مثال گفته ایم مقدار متغیر i در هر بار اجرای حلقه یک واحد افزایش یابد

حلقه ها در php:حلقه while  

حلقه while ساده ترین نوع حلقه می باشد (تا زمانی که) وطریقه نوشتن این حلقه بدین صورت می باشد :

 به مثال زیر توجه کنید:

 

 در مثال فوق ، ما یک متغیر i با مقدار 1 تعریف نموده ایم ، سپس در قسمت while شرط گذاشته ایم که تا زمانی ادامه پیدا کند که متغیر ما (که برابر با یک می باشد) کوچکتر مساوی 5 شود ، یعنی حلقه ما 5 بار تکرار می شود ، سپس مفدار متغیر i چاپ شود و پس از چاپ یک مقدار به متغیر اضافه شود مثلا بعد از اینکه 1 چاپ شد ، متغیر با ++ یک مقدار اضافه می شود سپس مجددا شرط برقرار می شود.

حلقه ها در php:حلقه do…while

حلقه ی do…while نیز مشابه حلقه ی while میباشد با این تفاوت که شرط حلقه در انتهای بدنه ی حلقه بررسی میشود (نه در ابتدای حلقه). بدین ترتیب حلقه حداقل یکبار به صورت کامل اجرا خواهد شد و سپس تا برقراری شرط حلقه، قطعه کد مورد نظر تکرار خواهد شد.

به طور کلی هرگاه بخواهیم از دستور حلقه ی do…while استفاده کنیم باید ساختار زیر را رعایت کنیم:

 

در دستور while چون شرط در ابتدای حلقه ایجاد می گردد ، ممکن ست حلقه یک بار هم اجرا نشود ولی درحلقه do…while ، حلقه ما حداق یک بار اجرا می شود حتی اگر شرط ما هیچ وقت صحیح نباشد .

 

خروجی به صصورت زیر می باشد

حلقه ها در php:حلقه روی آرایه ها foreach

دستور foreach را برای تکرار کردن در آرایه ها به کار می بریم. در هر مرحله مقدار عنصر آرایه جاری به مقدار $ اختصاص داده می شود و اشاره گر آرایه یکی جا به جا می شود، و در مرحله ی بعدی عنصر بعدی پردازش می شود.

نتیجه ی زیر به دست می آید.

Value is 1

Value is 2

Value is 3

Value is 4

Value is 5

 

کاربرد اول :اگر تنها می خواهید هر عنصر آرایه را بخوانید از این نوع استفاده می شود:

کاربرد دوم : ایجاد حلقه بر روی شاخص گذاری رشته ای:

از این نوع حلقه زمانی استفاده می شود که شما دارای یک آرایه همراه با شاخص رشته ای باشد زیرا به شما اجازه دسترسی به کلید و هم مقدار عنصر آرایه را می دهد:

در قطعه کد فوق ، یک حلقه بر روی آرایه book قرار داده ایم و مقدار key و value آن را چاپ می نمائیم.

آموزش PHP آموزش طراحی وب

دیدگاه خود را بیان کنید

WordPress spam blocked by CleanTalk.