جی کوئری چیست

جی کوئری چیست

jQuery یک کتابخانه از جاوا اسکریپت است که پیمایش اسناد اچ تی ام ال ، رسیدگی به رویدادها، متحرک سازی و تعاملات ای جکس (AJAX) را به منظور توسعه سریع وب تسهیل می کند. jQuery به گونه ای طراحی شده است تا روشی را که با آن جاوا اسکریپت را می نویسید تغییر دهد.

جی کوئری چیست ؟ یک چارچوب جاوا اسکریپت است که هدف آن آسان ساختن استفاده از  جاوا اسکریپت در صفحات طراحی وب سایت شماست.

جی کوئری چیست  جی کوئری چیست جی کوئری چیست jquery

جی کوئری چیست

شما می توانید جی کوئری را به صورت یک لایه انتزاعی توصیف کنید زیرا قابلیت های بسیاری را که می باید در خطوط بیشماری از کد جاوا اسکریپت می نوشتید گرفته و آنها را در توابعی (functions) که می توانید تنها در یک خط کد فراخوانی کنید پنهان می کنند.

جی کوئری جایگزینی برای جاوا اسکریپت نیست و با این که برخی میانبرهای نحوی نوشتاری را در اختیارتان می گذارد اما کدی که هنگام استفاده از جی کوئری خواهید نوشت هنوز هم جاوا اسکریپت می باشد.

آموزش جی کوئری تلاش می کند تا بسیاری از دستورات پیچیده  جاوا اسکریپت نظیر فراخوانی های  ای جکس (AJAX) و عملیاتهای DOM را ساده تر کند تا بتوانید این اعمال را بدون این که دانش زیادی درباره جاوا اسکریپت داشته باشید به اجرا بگذارید. شما می توانید  تقریباً برای انجام هر کاری یک پلاگین جی کوئری را پیدا نمائید.

کاربرد جی کوئری :

جی کوئری مکانیسم سریع و موثری برای جستجو ، یافتن و انتخاب بخشهای مورد نظر از یک صفحه را بدون نیاز به ابزار جاوا اسکریپت، در اختیار ما قرار میدهد.
افزودن انیمیشن (Fade) به یک صفحه؛ کسب فیدبک از (یا به) کاربران، امری بسیار مهم است و جی کوئری این ویژگی را بسادگی با استفاده از امکاناتی همچون Fade و غیره بما میدهد.
امکان تغییر ظاهر یک صفحه؛ البته CSS ابزار قدرتمندی در تغییر صفحات به ما میدهد اما قادر به انجام اینکار در مرورگرهای مختلف که استانداردهای متفاوتی دارند، نیست. اما جی کوئری براحتی میتواند هر نوع مرورگری را ساپورت کند و حتی قادر است که مختصات ویژه صفحات وب را، حتی بعد از دستکاری و تغییر ساختاری و ظاهر، دوباره تغییر دهد.
کسب اطلاعات از یک سرور بدون نیاز به ریفرش کردن آن صفحه (که اصطلاحا به آن AJAX می‌گویند) جی کوئری اینکار را بدون نیاز به دانستن مختصات ویژه هر سرور و صرفا با مراجعه مستقیم به نتایج آن صفحه (محتویات سرور) انجام میدهد.

ویژگی های کلیدی جی کوئری:

  • قابلیت اجرا بر روی کلیه مرورگرهای رایج (cross brossing)- (مانند اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، کروم و…)
  • قابلیت دستکاری و تغییر خصوصیات  CSS
  • متحرک سازی و قرار دادن افکت روی عناصر وب سایت
  • کار با ایجکس
  • دسترسی به عناصر موجود در پرونده و تغییر و دستکاری آنها
  • کنترل اسان و قدرتمند تر رویدادها(Events)
  • ایجاد افکت و حرکات انیمیشین
  • توسعه دادن پلاگین ها
  • برنامه‌های کوچک سودمند

انواع جی کوئری

با توجه به نیاز خود ، میتوان از جی کوئری های مختلف استفاده کرد . در حال حاضر از سه نوع کتابخانه جی کوئری استفاده می کنیم :

۱-     کتابخانه Jquery که عموم از این کتابخانه استفاده می کنند . این کتابخانه را می توانید از سایت www.jquery.com دانلود کنید و در سایت خود استفاده کنید .

۲-     کتابخانه jquery-ui که برخی افراد از آن استفاده می کنند . این کتابخانه را می توانید از سایت http://jqueryui.com  دانلود کنید و در سایت خود استفاده کنید .

۳-     کتابخانه  jquery mobile که برای موبایل و انواع smartphone استفاده می شود . این فریم ورک و کتابخانه را می توانید از http://jquerymobile.com دریافت نمایید .

 

آموزش JQuery آموزش طراحی وب

دیدگاه خود را بیان کنید

WordPress spam blocked by CleanTalk.