توابع در php

توابع در php

قدرت واقعی PHP در توابع آن است، در PHP بیش از 1000 تابع از قبل نوشته شده وجود دارد.در این فصل به شما نشان خواهیم داد که در PHP چگونه می توانید توابع خودتان را تعریف کنید.یک تابع به وسیله صدا زدن آن اجرا خواهد شد، شما می توانید از هر جای صفحه آنرا صدا بزنید.توابع PHP شباهت زیادی به زبان های برنامه نویسی دیگر دارند. تابع یک قطعه کد {code} است که یک ورودی دیگر به شکل {پارامترparameter } دریافت می کند، کمی پردازش روی آن انجام می دهد و سپس value {مقدار} را {در نتیجه ی فرآیند} برمی گرداند.

توابع در php توابع در php توابع در php Functions in php

قبلا از دستوراتی همانند echo استفاده کردیم که یک ورودی را در پرانتز جلوی آن می نویسیم تا متناسب با آن، عباراتی را در خروجی چاپ کند. در واقع دستور echo یک تابع از پیش تعریف شده در PHP می باشد که یک ورودی را دریافت کرده و متناسب با ورودی، یک خروجی را تولید می کند (در خروجی چاپ می کند). بنابراین توابع در PHP ، یک ورودی را در پرانتز جلوی نامشان دریافت می کنند و سپس متناسب با آن، عمل کرده و یا یک یا چند خروجی تولید می کنند. بنابراین یک سری توابع، قبلا در PHP تعریف شده اند که ما تنها با نوشتن نام آنها و دادن ورودی به آنها، می توانیم از عملکردشان استفاده کنیم. علاوه بر این، این امکان نیز وجود دارد که تابع دلخواه خود را در PHP تعریف کنیم.

تابع چیست و چه کاربری دارد

تابع یک بلوک کد است که توسط یک نام منحصر به فرد در سطح برنامه شناسایی شده و در هر بار فراخوانی دستورات خود را اجرا می نماید . قایده استقاده از تابع این است که تا زمانی که فراخوانی نشود ، دستورات آن اجرا نمی شود . بنابراین باید کدهایی را در تابع نوشت ، که نمی خواهیم در هنگام لود شدن و اجرای اولیه صفحات PHP به صورت خودکار ، اجرا شوند . همچنین تابع باعث می شود تا برنامه به قطعات کوچکتری تبدیل شده و ساختار منسجمی داشته باشد . هر زمانی هم که می خواهید در برنامه تغییری ایجاد نمایید ، کافی است کد تابعی که شامل آن دستور است را اصلاح نمایید .
همچنین می توانید در هنگام فراخوانی تابع ها ، پارامترهای لازم و مورد نظر خود را به آنها ارسال نمایید .

تعریف یک تابع جدید در PHP :

برای تعریف یک تابع جدید در PHP باید از کلمه function استفاده کنیم. به مثال زیر توجه کنید :

در جلوی کلمه function ، نام double را نوشته ایم که همان نامی است که برای تابع دلخواهمان انتخاب کرده ایم. عبارت double($A) ، تعیین کرده است که PHP نام ورودی تابع double را برابر A در نظر بگیرد. دستورات تابع را در میان دو علامت } و { نوشته ایم. عبارت return $B تعیین کرده است که PHP ، متغیر B را به عنوان خروجی تابع double برگرداند. در واقع تابع double ، یک عدد را دریافت کرده و آن را دو برابر می کند.نتیجه خروجی 6 را بر می گرداند.

توجه: برای نامگذاری توابع موارد زیر را در نظر داشته باشید:
  • اسامی توابع به نحوی انتخاب شوند که نام انتخاب شده معرفی کننده عملی باشد که تابع انجام می دهد
  • نام تابع می تواند با حروف و یا علامت “_” شروع شود(با عدد نمی تواند شروع شود).
  • برای اجرا شدن دستورات توابع باید تابع مورد نظر را فراخوانی نمائید.

تعریف و فراخوانی تابع بدون پارامتر

برا اینکه تابع کاربردی تر شود ، می توان از پارامترها استفاده نمود پارامتر مثل یک متغیر است . پارامترها را بعد از نام تابع و درون پرانتز جلوی ان مشخص می کنیم.

و خروجی به صورت زیر می باشد.

تعیین مقدار بازگشتی تابع با دستور return

 خروجی دستور بالا بصورت زیر است :

با دستور return مقدار بازگشتی در نام تابع قرار می گیرد و می توان از این مقدار در محاسبات استفاده نمود
در ضمن عملگر نقطه در دستور echo بالا کاری که می کند این است که عبارت رشته ای “1+16” را به حاصل تابع add می چسباند یعنی حاصل تابع add را به رشته تبدیل کرده و این دو رشته را به هم می چسباند.

 

آموزش PHP آموزش طراحی وب

دیدگاه خود را بیان کنید

WordPress spam blocked by CleanTalk.