انواع جی کوئری

انواع جی کوئری

با توجه به نیاز خود ، میتوان از جی کوئری های مختلف استفاده کرد . در حال حاضر از سه نوع کتابخانه جی کوئری استفاده می کنیم :

۱-     کتابخانه Jquery که عموم از این کتابخانه استفاده می کنند . این کتابخانه را می توانید از سایت www.jquery.com دانلود کنید و در سایت خود استفاده کنید .

۲-     کتابخانه jquery-ui که برخی افراد از آن استفاده می کنند . این کتابخانه را می توانید از سایت http://jqueryui.com  دانلود کنید و در سایت خود استفاده کنید .

۳-     کتابخانه  jquery mobile که برای موبایل و انواع smartphone استفاده می شود . این فریم ورک و کتابخانه را می توانید از http://jquerymobile.com دریافت نمایید .

انواع جی کوئری انواع جی کوئری انواع جی کوئری jQuery Learning Center

انواع جی کوئری

انواع جی کوئری کتابخانه Jquery :

حتما تا به حال این مورد برای شما پیش آمده است که بخواهید یک پیغام بصورت Alert روی سایتتان نمایش دهید و یا بخواهید از اسلایدر های تصویری و متنی و یا پلاگین های مختلف دیگر استفاده نمایید .  برای این موارد می توانید با استفاده از کتابخانه Jquery و یک سری توابع جی کوئری که از این کتابخانه فراخوانی می شوند به راحتی پلاگین های مختلف جی کوئری را در سایت خود بکار ببرید . حتی می توانید افکت های مختلفی را در سایت خود لحاظ کنید .

نکته : کتابخانه جی کوئری نسخه های مختلف دارد که هر پلاگین ممکن است تنها با ورژن خاصی از کتابخانه همخوانی داشته باشد . در ورژن های جدید کتابخانه توابع جدید اضافه می شود و ممکن است پلاگینی که با ورژن پایین کتابخانه نوشته شده است با ورژن جدید دچار تداخل شود و یا برعکس ممکن است پلاگینی که با توجه به ورژن جدید کتابخانه نوشته شده است با ورژن های پایین تر هم خوانی نداشته باشد و به اصطلاح کار نکند و یا حتی ممکن است یک پلاگین با چندین ورژن هماهنگی داشته باشد و به درستی عمل کند . پس هنگام استفاده از پلاگین های مختلف به ورژن کتابخانه آن نیز دقت کنید .

انواع جی کوئری کتابخانه Jquery-ui :

این کتابخانه برگرفته از همان کتابخانه Jquery است ، با این تفاوت که در این کتابخانه توابع خاص تعریف شده است که به کمک آن شما به راحتی می توانید افکت هایی مانند  Draggable , Droppable , Resizable , Selectable , Sortable و … را در سایت خود پیاده سازی کنید . فقط کافیست این کتابخانه را فراخوانی کنید. برای آشنایی با Jquery UI و توابع آن می توانید به سایت http://jqueryui.com رجوع کرده و با استفاده از توابع و پلاگین های موجود بهترین افکت ها را در سایت خود پیاده سازی کنید .

انواع جی کوئری کتابخانه  jquery mobile:

از این فریم ورک برای طراحی سایت و application های  موبایل  , smartphone  و Tablet استفاده می شود . این فریم ورک این امکان را برای شما فراهم آورده است که با استفاده از یکسری ویجت طراحی رابط کاربری و ایجکس صفحاتی را ایجاد کنید که animation ها و  transition ها را پشتیبانی می کنند .

اضافه کردن jQuery به صفحه وب

چندین راه برای استفاده از jQuery وجود دارد:

  • دانلود کتابخانه jQuery از سایت jQuery.com و لینک کردن آن به صفحه وب توسط تگ <script>
  • استفاده از یک CDN مانند Google و اضافه کردن URL آن به صفحه وب توسط تگ <script>
CDN، مخفف کلمات Content Delivery Networks است (تحویل محتوی، روی شبکه). یک شبکه از چندیدن کتابخانه عمومی JavaScript است.

دانلود jQuery

دو نسخه از jQuery برای دانلود در دسترس است:

  • نسخه Production: این نسخه، یک فایل فشرده از jQuery است و برای وب سایت های درحال کار مناسب است.
  • نسخه Development: این نسخه، یک فایل بدون فشرده سازی و قابل خواندن است و برای زمانی که در حال آماده سازی وب سایت هستید مناسب است.

هر دو نسخه را می توان از سایت jQuery.com دانلود نمود.

کتابخانه jQuery، تنها یک فایل JavaScript است و همانطور که گفته شد می توانید توسط تگ <script> آنرا به صفحه وبتان لینک کنید (تگ <script> باید در قسمت <head> صفحه باشد):

خصوصیت src باید با آدرس فایل دانلود شده تنظیم شود، در مثال بالا، فایل jQuery دقیقاً در همان مسیر صفحه جاری قرار دارد. اگر فایل jQuery در آدرسی غیر از آدرس صفحه جاری وجود دارد باید آنرا در نظر بگیرید.
آموزش JQuery آموزش طراحی وب

دیدگاه خود را بیان کنید

WordPress spam blocked by CleanTalk.