ارسال آرایه‌ها به توابع

ارسال آرایه‌ها به توابع

در php نیز توابع می‌توانند آرگومنت‌هایی از نوع آرایه دریافت کنند. ارسال آرایه‌ها به توابع نیز مشابه سایر متغیرها است. برای درک بهتر نحوه‌ی ارسال یک آرایه به یک #تابع و بررسی نتایج آن به مثال زیر توجه نمایید. در قطعه کد زیر، تابعی به نام double تعریف شده است که آرایه‌ای (مقداری) را دریافت می‌کند و توسط حلقه‌ی for عناصر آرایه را به عدد ۲ ضرب کرده و سپس خروجی آنها را چاپ می‌نماید. متغیر $data نیز آرایه‌ای است که به طور فراخوانی با مقدار، به تابع double ارسال می‌شود.

 

ارسال آرایه‌ها به توابع ارسال آرایه‌ها به توابع ارسال آرایه‌ها به توابع php fan

ارسال آرایه‌ها به توابع

ارسال آرایه‌ها به توابع

در انتهای مثال فوق با دستور double($data); آرایه‌ی $data را به تابع ارسال کردیم و خروجی آن را چاپ نمودیم.

همان گونه که ملاحظه می‌کنید، هرکدام از عناصری که در آرایه‌ی دیتا وجود داشتند، ضربدر عدد ۲ شده و چاپ شده اند. توجه داشته باشید که مقادیر اصلی آرایه دستخوش تغییر نشده اند و می‌توانید با چاپ مستقیم محتویات آرایه (بدون ارسال به تابع) تایید این موضوع را مشاهده کنید.

ارسال پارامتر ( Parameter ) به تابع

پارامتر در واقع متغیری است که می توان مقدار آن را در هنگام اجرای تابع ، به تابع ارسال نمود . سپس تابع مقدار این پارامترها را در دستورات خود استفاده می کند .
هر تابع می تواند چندین پارامتر داشته باشد . مقادیری که می خواهیم به تابع ارسال کنیم تا در اجرای دستورات استفاده شوند را توسط پارامترهای تعیین شده به تابع ارسال می کنیم . فرض کنید که یک تابع عملیات جمع دو متغیر را انجام می دهد . می توانیم در هر بار فراخوانی تابع ، دو مقداری که مورد نظرمان است را توسط دو پارامتر به تابع ارسال کنیم ، تا آن دو را با هم جمع نماید . پارامترهای مورد نظر خود را به ترتیب در پرانتز مقابل نام تابع به ترتیب تعریف کرده و چنانچه بیش از یکی هستند ، آنها را با علامت کاما ( , ) از هم جدا می کنیم . در PHP لزومی به تعیین نوع داده ای پارامترها نیست .
پس از تعریف پارامترهای لازم برای تابع خود ، در هنگام فراخوانی تابع ، مقادیر مورد نظر برای هر پارامتر را به همان ترتیبی که آنها را تعریف کرده ایم ، در پرانتز مقابل نام تابع قرار می دهیم .
شکل کلی تعریف پارامترها در PHP به صورت زیر است :

ارسال مقادیر پارامترها به تابع :

در بخش بالا نحوه تعریف پارمترها برای تابع را نشان دادیم . پس از تعریف پارامترهای مورد نظر ، باید مقادیر لازم را به تابع ارسال کرد .
برای این منظور در هنگام فراخوانی تابع ، مقادیر پارامترها را به همان ترتیب که تعریف کرده ایم ، در پرانتز مقابل نام آن قرار می دهیم . این کار را در مثال های زیر در عمل به شما نمایش داده ایم :

مثال : در مثال زیر یک تابع را تعریف کرده ایم که دو مقدار نام و نام خانوادگی را به صورت دو پارامتر دریافت کرده و سپس در هنگام اجرای دستورات خود مقدار آنها را در خروجی نمایش می دهد :

 

آموزش PHP آموزش طراحی وب

دیدگاه خود را بیان کنید

WordPress spam blocked by CleanTalk.