آرایه در PHP

آرایه در PHP

آرایه یک نوع متغیر است که می تواند چند نوع داده را در خود ذخیره کند که هر کدام از این داده ها با یک برچسب (index) از سایر داده ها متمایز می شود. از مزایای مهم آرایه ها اینست که ما با استفاده از توابعی که وجود دارد، در داخل آرایه به جستجوی یک مقدار بپردازیم و یا اینکه لیست عناصر آرایه را مرتب کنیم که این امر در برنامه نویسی بسیار کاربرد دارد.برای ذخیره چندین مقدار در یک متغییر به کار گرفته می شود. آرایه از بخش های مهم در برنامه نویسی و البته PHP است. با ما همراه باشید تا نحوه استفاده از Array را یاد بگیرید.

آرایه در PHP آرایه در PHP آرایه در PHP Strings and Arrays in PHP

آرایه در PHP

برای تعریف فانکشن آرایه از کد array() استفاده می شود. نحوه مقدار دهی آرایه نیز براساس نوع آن صورت می گیرد. در پی اچ پی سه نوع آرایه وجود دارد که به شرح زیر است:

  • آرایه با اندیس عددی
  • آرایه انجمنی (اسمی)
  • آرایه چند بعدی

تعریف آرایه:

برای ساخت آرایه از کلمه کلیدی array استفاده میکنیم. به عنوان مثال :

عناصر یک آرایه می توانند ، انواع داده ای مختلف باشند. مثلا میتوانند عدد باشند، می توانند رشته باشند و حتی می توانند آرایه باشند.به عنوان مثال عناصر آرایه زیر، از نوع عددی است:

و عناصر آرایه زیر از نوع رشته ای است:

افزودن یک عنصر به آرایه

برای افزودن یک عنصر به آرایه کافیست پس از نام آرایه، یک براکت خالی قرار داده و سپس مقداری را که میخواهیم به آرایه افزوده شود را به وسیله عملگر مساوی به آن بیفزاییم. مثلا اگر بخواهیم مقدار arash را به آرایه $student بیفزاییم به این صورت عمل میکنیم:

آرایه های انجمنی

اگرچه که آرایه های عددی کاربرد خود را دارند، اما گاهی اوقات لازم می شود که به مقدار آرایه به استفاده از یک نام مشخص دسترسی داشته باشید. قطعا حفظ کردن نام راحت تر از حفظ کردن عدد است. نحوه استفاده از آرایه های انجمنی به شکل زیر است.

یا به صورت:

آرایه های چند بعدی

در شرایطی لازم می شود که در یک اندیس بیش از یک مقدار را ذخیره کنید. برای این منظور از آرایه های چند بعدی استفاده می شود. آرایه های چند بعدی را می توانید تا عمق دو ، سه ، چهار و بیشتر استفاده کنید اما معمولا استفاده و مدیریت آرایه ها با عمق بیش از سه برای بیشتر افراد سخت می باشد. برای آرایه های چند بعدی نیز یک نمونه با عمق دو (دو بعدی) را مثال می زنیم.

مثلا: فرض کنید که در سایت خود یک بخش برای نمایش قیمت ارز دارید. با توجه به اینکه نرخ ارز در بازار با قیمت اعلامی بانک تفاوت دارد پس نیاز است که هر دو قیمت را به کاربر خود نشان دهید. برای این منظور ما از Array دو بعدی استفاده می کنیم. به کدهای زیر نگاه کنید.

در داخل آرایه های چند بعدی (Multidimensional) از آرایه های داخلی استفاده می شود. در کدهای بالا array اصلی ما داخل خود دو آرایه دیگر دارد که سطرها را تشکیل می دهند. این Array ها را می توانید به تعداد دلخواه ایجاد کنید که ما برای طولانی نشدن کدها تنها ۲ مورد را ایجاد کردیم. هر آرایه مانند روش های قبلی خود نیز دارای مقادیری است که در اینجا ما این مقادیر را با نام ارز ، قیمت بانک ، قیمت بازار در نظر گرفته ایم.در سطر های هفتم و هشتم هم شیوه دستیابی به این مقادیر را می توانید مشاهده کنید. برای درک هرچه بهتر موضوع تصویر زیر شاید بتواند کمک کند.

 

آرایه در PHP آرایه در PHP آرایه در PHP php array

آموزش PHP آموزش طراحی وب

دیدگاه خود را بیان کنید

WordPress spam blocked by CleanTalk.